بلاک چین چیست؟ اجتماعی

بلاک چین چیست؟

یک نکته مهم برای موفقیت هر سیستم یا فناوری جدیدی، قابلیت‌های تازه‌ای است که روش‌های قدیمی و سنتی را اصلاح و زندگی بشر را آسان‌تر می‌کند، اگر اکنون سیستمی همچون بلاک‌چین، اهمیت بسیاری پیدا کرده است، به دلیل کاربرد‌ها و ویژگی‌های گسترده آن است، اصولا اگر سیستمی نتواند کاربرد مهمی در زندگی امروزه مردم ایفا کند، مورد توجه قرار نخواهد گرفت و از پیش شکست خورده است.

اما بلاک‌چین اینچنین نیست، از این شبکه به عنوان سیستمی تحول‌گرا یاد می‌شود که می‌تواند برروی تمامی ابعاد زندگی انسان‌ها تاثیر بگذارد، سیستمی که در کار‌های اداری، سازمانی، مالی، تجارت و حتی بیمه و درمان کاربرد دارد و به تسریع، ایمنی و شفافیت اطلاعاتی در این بخش‌ها کمک می‌کند. در ادامه به کاربرد‌های این سیستم در کسب‌و‌کار‌های نوین و سازمان‌ها خواهیم پرداخت و به تک تک مورد اشاره خواهیم کرد.


کاربرد بلاک‌چین در بانک‌ها

اولین و شاید مهم‌ترین کاربرد بلاک‌چین در سیستم‌های بانکی نمایان‌گر می‌شود، امنیت در سیستم‌های بانکی همانند بلاک‌چین، حرف اول را می‌زند. امنیت در بلاک‌چین تضمین‌شده است و می‌تواند تغییرات اساسی در سیستم‌ها بانکی به‌وجود بیاورد. عدم متمرکز بودن اطلاعات در بلاک‌چین و خاصیت دفتر کار مشترک موجب می‌شود تا جلوی هرگونه اختلاس یا پول‌شویی گرفته شود. با قراردادهای هوشمند می‌توان قوانین اختصاصی برای اهدای وام و باز پس‌گیری آن اتخاذ کرد تا نشود به هیچ طریق دیگری وام‌های بدون پشتوانه به افراد خاص داد، قوانین اتخاذ شده در قراردادهای هوشمند قابل شکستن نیستند و نمی‌توان آن‌ها را دور زد، حتی در این حالت، انجام همچین کار خلافی برای تمامی کاربران مشخص شده و فرد خاطی مشخص خواهد شد.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

کاربرد بلاک‌چین در بیمه

یکی از خاصیت‌های بلاک‌چین، وضع قوانین و اجرای خودکار آن توسط سیستم است، فرض کنید در سیستم بیمه برای مشخص شدن میزان خسارت و پرداخت وجه از طرف بیمه، چه مراحلی طی می‌شود؟ با بلاک‌چین می‌توان قوانین مشخصی برای تشخیص میزان خسارت وضع کرد تا در هنگام وقوع حوادث، میزان خسارت معین شده و مبلغ به صورت خودکار به حساب بیمه شده واریز شود. در این میان شفافیت مالی و عدم تغییر قوانین و مبالغ پرداختی، امنیت و صحت بیمه را تائید می‌کند و پرداخت‌ها بدون کاغذ بازی یا انجام مراحل اداری خاص پی‌گیری می‌شود.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

کاربرد بلاک‌چین در تجارت و گمرک

سیستم گمرک، صادرات و واردات کالا یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های کشور‌های مختلف است، اداره گمرک در طول روز با ده‌ها شرکت داخلی و خارجی سروکار دارد و این شرکت‌ها به دنبال عبور کالاهای خود براساس قوانین گمرک کشور مورد نظر هستند، این سیستم پیچیده با ورود دقیقه‌ای اطلاعات هم انرژی و هزینه زیادی برای گمرک دارد و هم زمان را برای شرکت‌های تجاری تلف می‌کند، با یک سیستم منسجم و یکپارچه بلاک‌چین تمامی این موارد رفع می‌شود، اطلاعات، تاریخچه و ارزش تجاری هر شرکت مشخص خواهد بود و به این ترتیب بدون صرف زمان زیاد یا هدر رفت انرژی، هر شرکت براساس شرایط خود و قوانین سیستم، کالا‌های خود را وارد یا صادر می‌کند. همچون موارد پیشین نیز باید اعلام کرد که در این شرایط شفافیت مالی و غیرقابل نفوذ بودن سیستم جلوی تخلف‌ها را خواهد گرفت.

کاربرد بلاک‌چین در بهداشت و درمان

با یک سیستم بلاک‌چین جامع، وضعیت و پرونده هر بیمار همواره در دسترس خواهد بود، فرقی ندارد در کجای کشور به پزشک مراجعه می‌کنید زیرا پزشک می‌تواند با استفاده از بلاک‌چین به کل پرونده بیمار دسترسی داشته باشد. غیرقابل نفوذ بودن سیستم موجب می‌شود تا اطلاعات بیمار بدن تغییر یا تحریف باقی بماند، در این حالت دریافت تائیدیه‌های پزشکی، صدور معافیت‌ها و موارد اینچنینی به آسانی و بدون تخلف انجام می‌شود. همچنین همانطور که در بخش بیمه گفته شد، با اتصال سیستم پزشکی به بیمه می‌توان به صورت خودکار از خدمات بیمه استفاده کرد.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

کاربرد بلاک‌چین دولت الکترونیک

یک سیستم احراز هویت کلی و هوشمند را متصور شوید، سیستمی برپایه بلاک‌چین که راه نفوذ و تغییر اطلاعات در آن وجود ندارد، با اتصال سازمان‌های مختلفی همچون نیرو انتظامی، بیمه، مالیات، درمان یا مورد اینچنینی به این سیستم، هر شهروند می‌تواند در هر لحظه بدون نیاز به احراز هویت یا اتلاف وقت، از خدمات رفاهی و اجتماعی خود بهره مند شود، این سیستم جامع کاربرد‌های فراوانی دارد، به طور مثال مالیات هرشخص براساس فعالیت‌های تجاری او و هزینه‌های انجام شده، محاسبه می‌شود، شخص می‌تواند با توجه به پیشینه خود از خدمات بانکی استفاده کند، درخواست‌های خود را به شهرداری ارسال کرده و سریعا پسخ دریافت کند.

کاربرد بلاک‌چین در رای‌گیری یا نظرسنجی

بلاک‌چین در هرچیزی که فکرش را می‌کنید کاربرد دارد، به عنوان مثال بهترین راه برای کنار گذاشتن روش‌های رای گیری سنتی، استفاده از سیستم‌های دیجیتال برپایه بلاک‌چین است، زیرا این سیستم امن است و تغییر بلوک‌ها در آن ممکن نیست. با این حساب رای‌گیری‌های مختلف بزرگ و کوچیک با استفاده از این سیستم را آسانی شکل می‌گیرد.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

کاربرد بلاک‌چین در بررسی زنجیره تامین

در بلاک‌چین مشخص است که چه کالایی از چه شرکت و کارخانه‌ای در چه زمانی با چه مبلغی تهیه شده است، با این وجود در صورت بروز مشکل می‌توان به آسانی منبع آن را پیدا کرد. مواردی همچون ضمانت‌نامه، بیمه و اصالت کالارا می‌توان به بلاک‌چین اضافه نمود تا جلوی ادعا‌های بی اساس گرفته شود.

کاربرد بلاک‌چین در بورس

شبکه بورس نیز سیستمی پیچیده با داده‌های فراوان است که مدیریت آن را دشوار می‌کند، پیاده‌سازی این سیستم بر پایه بلاک‌چین می‌تواند تحولی در بورس ایجاد کند. در این حالت تمامی اطلاعات ورودی و خروجی برپایه بلاک‌چین با امنیت فراوان و بدون امکان نفوذ انجام شده و تاریخچه فعالیت‌ها نیز به اسانی در دسترس قرار خواهد رفت.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

کاربرد بلاک‌چین در تغییر مالکیت

روش فعلی تغییر مالکیت در حوزه‌های مختلف همچون املاک یا خودرو بسیار پرهزینه است، همچنین امکان تخلف و یا تبانی در این روش بسیار است. جایگزینی امن و پرسرعت برای این روش، سیستم بلاک‌چین است. با استفاده از بلاک‌چین بدون اتلاف انرژی می‌توان تغییر مالکیت داد و حتی برای اجاره داشته‌های مختلف نیز اقدام کرد.

حفاظت از مالکیت معنوی و حق نشر نیز در سیستم بلاک‌چین قابل اجرا است، با اجرای یک سامانه واحد نشر آثار برپایه قراردادهای هوشمند، هر هنرمند می‌تواند درآمدی اختصاصی از اثر خود داشته باشد و جلوی فروش غیرقانونی آثار گرفته می‌شود.

بلاک چین چیست؟/ کاربرد‌های بلاک‌چین در کسب‌ و‌ کار‌ها و سازمان‌ها (قسمت آخر)

جمع‌بندی

کاربردهای بلاک‌چین بسیار بیشتر از موارد ذکر شده است، بلاک‌چین در وهله اول با امنیت و در وهله دوم با تعیین قراردادهای هوشمند جلوی فساد، خلاف و قاچاق در هر سیستمی را خواهد گرفت، بلاک‌چین بسیار منعطف است و در هر کسب‌و‌کاری کاربرد دارد، از ادارات کوچک تا سازمان‌های بزرگ می‌تواند از این سیستم استفاده کنند و جلوی اتلاف حجیم انرژی بایستند. بلاک‌چین غیر متمرکز است و در دسترس همه قرار دارد، در این صورت نمی‌توان برای افاردی اص استثنا قائل شد یا قوانین را دور زد، زیرا خلافکار به راحتی رسوا خواهد شد و سیستم نیز جلو کار او را خواهد گرفت. با استفاده از بلاک‌چین در پروژه دولت و شهروند الکترونیک، با اتصال تمای اطلاعات شخصی و تمامی سازمان‌ها به یک سیستم واحد، شهروندان می‌توانند تنها با اثر انگشت دیجیتل خود احراز هویت شوند و از خدمات مختلف اجتماع بهره مند باشند.

فراموش نکنیم که برای اجرای چنین طرح‌های بزرگ، بومی‌سازی سیستم‌های پایه‌ای مانند بلاک‌چین باید یک اصل باشد تا با حفره یا خلع‌های امنیتی مواجه نشویم.

نظرات