ماه عاشقی دین

ماه عاشقی

ماه عاشقی

 

خدا گوید :

تو ای زیباتر از خورشید زیبایم

تو ای والاترین مهمان دنیایم

تو ای انســــان !

بدان همواره آغوش من باز است

شروع كن ...

یك قدم با تو

تمام گامهای مانده اش با من ...
شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَز َّوَ جَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ يُضاعِفُ اللّه‏ُ فيهِ الحَسَناتِ وَ يَمحو فيهِ السَّيِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ؛

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزايد و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.

"بحار الانوار(ط-بیروت) ج93 ، ص340 - فضایل الاشهر الثلاثه ص95"

ماه رمضان ماه آمرزش ومغفرت، ماه جود، کرم و بخشش، ماه عبادت و بندگی، ماه صبر و استقامت، ماه ایثار و از خود گذری، ماه جهاد و تلاش، ماه رحمت و آزادی مسلمانان از آتش دوزخ و بالاخره ماه سازندگی و تهذیب نفس است. مسلمانان می توانند در سایه عبادت، صیام و قیام با جان و دل غرق در عالم معنویات شده و به الطاف بی پایان الهی دست یابند. این ماه سزاوار بندگان شایسته و نیکوکار خداست که از این فرصت پیش آمده و منحصر به فرد استفاده های بهینه و شایانی می کنند تا توشه ای برای خود بردارند. با حلول ماه مبارک رمضان مسلمانان با اشتیاق و شور و شوق وصف نا پذیر به دادن طعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری، عبادت، تلاوت قرآن مجید، دعا، استغفار، دادن صدقه و روزه داری روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند. ازاین رو این ماه در میان مسلمانان از احترام و اهمیت بس بزرگی برخوردار است.

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا وماه مهمانی امت پیامبر اکرم (ص) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه با نهایت مهربانی وکرامت پذیرائی می کند؛  پیامبر اسلام درمورد اهمیت وعظمت ماه رمضان فرمود: " ماه رجب ماه خدا وماه شعبان ماه من وماه رمضان ماه امت من است هرکس همه این ماه را روزه بگیرد خداوند همه گناهانش ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی وعطش دردناک روز قیامت امان دهد."

رمضان نام یکی از ماه های هجری قمری است و تنها ماهی است که در قرآن کریم از آن یاد آوری شده است.

حکمت روزه

روزه عبادت بدنی نیز خوانده شده که شخص با نیت تقرب به درگاه خدا وحصول رضای اودر طول روز از هرآنچیزی که روزه را باطل می کند، خود داری می ورزد.

در ماه مبارک رمضان آفریدگار عالمیان توفیق روزه گرفتن را به بندگانش عنایت می کند تا سختی ها و مشکلات تشنگی وگرسنگی را تحمل نماید. انسان موجودی است دو بعدی یعنی هم دارای جنبه جسمی ومادی است وهم دارای بعد معنوی وروحی، وهرکدام در رسیدن به کمال مطلوب خود، برنامه های ویژه ای را نیاز دارد. یکی از برنامه ها برای تقویت ورشد بعد معنوی، تقوا وپرهیزگاری است؛ یعنی اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوی رشد وپرورش دهد وبه کمال مطلوب برسد، باید هوای نفسانی اش را مهار کند و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمی و نفسانی نکند. از این رو یکی از راه های که انسان را برای رسیدن به این هدف کمک می کند، و در تکامل فکری وروحی او موثر ومفید است، روزه وبجا آوردن دقیق اعمال آن در ماه مبارک رمضان است. چنانچه درقرآن کریم از قول خداوند آمده است: " ... ای افرادی که ایمان آورده اید! روزه برشما نوشته شد، همان گونه که بر پیشینیان شما نوشته شده بود، تا پرهیزگارشوید. "

روزه در واقع یک انقلاب درونی است که سازندگی را ببار می آورد. وحکمت روشن آن این است که تربیت جسمانی وروحانی را تقویت بخشیده روح را پاک، نفس را آرام، تن را سالم از امراض، عزم واراده انسان را استوار، صبر وبرد باری را در وجود انسان بیشتر می سازد و او را در مدارج بالا و والای انسانی قرار داده و به مقام خلیفة الهی می رساند.

یکی از بارز ترین حکمت دیگر روزه، کمک و همدستی با تهی دستان، بینوایان، محتاجان، یتیمان و گرسنگان است، زیرا انسان دارا با روزه گرفتن واحساس گرسنگی و تشنگی بهتر می تواند آنان را درک نماید و در این صورت خوبتر خواهد توانست جهت رفع نیازمندی های آنهاسعی وکوشش صادقانه نماید. زیرا رسول خدا فقر را فتنه وسبب افزایش جرایم و گناه دانسته وبر مسلمان دارا فرض گردانیده تا از آنچیزی که خداوند منان خارج از ضروریات روزمره اش برایش ارزانی فرموده ذکاتش را ادا نموده وبه مستحقین بپردازد که این خود در تحکیم یک جامعه سالم اسلامی نقش بس ارزنده، برجسته و مهمی دارد. بنا براین روزه گرفتن وامساک از خوردن وآشامیدن در طول روز و به طرف گناه ومعصیت نرفتن واز حال واحوال ضعیفان خبر گرفتن و به درد ورنج شان شریک شدن درعین حالی که انسان را از نظر شخصیتی در اوج شکوهمندی قرار می دهد، بلکه او را از نظر روحی وروانی هم موجود با اراده ومصمم وآرام بار می آورد. به حضرت یوسف پیامبر خدا گفتند: " با این همه ثروت وهستی، چرا بیشتر روزهارا روزه می گیری وخودت را گرسنه می سازی؟ در جواب فرمودند می خواهم به فکر گرسنگان بیفتم."

رمضان، میدان مسابقه در اعمال نیک

پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) بهترین اسوه و الگو برای امت اسلامی است. آن حضرت (ص) بخشنده‌ترین انسان‌ها بود. راوی می‌گوید: رسول الله (ص) در ماه مبارک رمضان بر جود، کرم، احسان، نیکوکاری، بخشش و صله‌رحم خود می‌افزودند و جود و کرمش فراگیرتر از باد وزنده بود؛ و نیز در ماه مبارک رمضان قرآن را با جبرئیل (ع) مرور می‌کردند و در آخرین رمضان عمر شریفش دو بار قرآن کریم را با جبرئیل (ع) مرور کردند.

مرور قرآن یعنی قرآن‌خوانی دوره‌ای که چند نفر با هم به ترتیب، قرآن می‌خوانند و دیگران استماع می‌کنند. خوشبختانه این شیوه قرآن‌خوانی هنوز در بسیاری از مساجد بلاد اسلامی پررنگ و به قوت خود باقی است هر چند در بعضی از مساجد کم رنگ و یا متأسفانه متروک شده است.

 ثواب روزه بی‌نهایت مضاعف

در حدیث قدسی آمده است: تمام کردار بنی‌آدم چند برابر می‌گردد؛ هر حسنه‌ای بین ده تا هفتصد برابر پاداش داده می‌شود به جز روزه که بی‌نهایت مضاعف می‌گردد؛ چون روزه عبادت ویژه‌ای است که به خدا وابسته و تنها خداوند متعال از حالت روزه‌دار مطلع و آگاه است.[7] از این رو خداوند متعال فرموده است: روزه‌دار به خاطر رضایت من، آب و غذا را ترک کرده است، پس پاداش روزه‌اش به خود من بر می‌گردد، و بر حسب نیت پاک و اخلاص او، ثواب روزه‌اش بی‌نهایت مضاعف می‌گردد.

 مضاعف شدن روزه بر چه اساسی است؟

روزه تنها ترک خوراک و آب نیست، بلکه روزه شرعی و حقیقی و قانونمند اسلامی همان روزه‌ای است که به اضافه ترک آب و غذا، یک انقلاب درونی که سازندگی دارد در شخص روزه‌دار ایجاد گردد و خود را از هر نوع آلودگی و گناه دور سازد و به عبارت دیگر روزه‌ای همراه با ترک غذا و آب از تمام گناهان، نافرمانی‌ها، آزارها و... دست بشوید و تمام اعضای او روزه‌دار باشد، چنین روزه‌ای مقبول درگاه حق‌تعالی قرار می‌گیرد، و ثواب بی‌نهایت برای روزه‌دار محقق می‌گردد.

قداست رمضان

رمضان بهار عمر و بهترین فرصت مناسب برای اصلاح خود و جامعه اسلامی است که کلیه مکلفان به طور مشترک به عبادت روزه مشغول و برای کسب معنویات و جبران گذشته بسیج و هماهنگ می‌شوند، مسلمانی که نسبت به رمضان دید منفی داشته باشد و از برنامه‌های ویژه این ماه پر خیر و برکت فاصله بگیرد و حتی با کمال جرأت در انظار عمومی تظاهر به روزه‌خواری کند، مثل اینکه به زبان حال خود می‌گوید: ای ملت مسلمان من از شما جدا و بی‌زار گشته‌ام و با این شعار ننگین علیه خود اعلام جنایت و جرم می‌کند. این امر مستوجب تعزیر و عقوبت است. بر مسئولان لازم است که به طور جدی با چنین منکراتی مبارزه کنند و بر فرد‌فرد مسلمان واجب شرعی است که در ریشه‌کن کردن منکرات، حکومت اسلامی را یاری کنند.

 ویژگی‌های ماه مبارک رمضان

ماه مبارک رمضان ویژگی‌هایی دارد که به مهم‌ترین موارد آن اشاره می‌کنیم:

1.از بین دوازده ماه سال تنها «رمضان» در قرآن کریم ذکر شده است.

2.رمضان مختص امت اسلامی است.

3.ثبوت هلال رمضان نسبت به روزه‌داری با یک شاهد عادل، ممکن است، در صورتی که برای ثبوت ماه‌های دیگر و یا ثبوت رمضان نسبت به غیر روزه حداقل دو شاهد عادل لازم است.

4.مضاعف شدن ثواب روزه رمضان و هر روزه مستحب دیگر.

5.استغفار فرشتگان برای روزه‌داران تا هنگام افطار

7.گشوده شدن دروازه‌های بهشت و بسته شدن دروازه‌های دوزخ و به زنجیر کشیده‌شدن شیاطین در ماه رمضان.

8.آراسته شدن بهشت و اعلام آمادگی آن برای پذیرایی از روزه‌داران هر ساله در ماه مبارک رمضان صورت می‌گیرد.

9.وجود شب قدر در شب‌های رمضان.

10. وجوب پرداخت زکات فطر از خصایص و ویژگی‌های رمضان است.

 سنت‌های روزه

برای روزه‌دار سنت است موارد زیر را رعایت نماید:

1.تناول غذای سحر و تأخیر در آن هر چند دیرتر باشد بهتر است تا میان سحری و اذان صبح فاصله زیاد نباشد که به خواب رود و از نماز جماعت صبح محروم گردد.

2.تعجیل در افطار بعد از غروب کامل آفتاب.

3.افطار کردن بر چند دانه رطب یا خرما.

4.خواندن دعای افطار:

«اللّهُمَّ لَک صُمتُ وَ عَلَی رِزقِکَ أفطَرتُ، وَ بِکَ آمَنتُ وَ عَلَیکَ تَوَکَّلتُ ذَهَبَ الظَّمَأُ، وَ أبتلّتِ العُرُوقُ، وَ ثَبتَ الأجرُ ان شاءَ الله

خدایا برای تو روزه گرفتم و بر روزی تو افطار کردم و به تو ایمان آوردم و بر تو توکل کردم. تشنگی از بین رفت و رگ‌ها سیراب شد و به خواست خدا پاداش ثابت گردید».

1.پرهیز از چیزهایی که با اهداف روزه مغایرت دارد مانند:

غیبت، خبرچینی، سخن بیهوده و... زیرا این اعمال در همه حالت حرام است و شایسته نیست روزه‌دار ثواب عبادت روزه‌اش را با دروغ، غیبت، و... باطل و ناقص سازد.

1.احسان و صدقه دادن به خویشاوندان مستحق، همسایگان، فقرا، مسکینان و...

2.مشغولیت به کارهای نیک، دانش‌اندوزی، تلاوت قرآن، یاد خدا و صلوات بر پیامبر و آل اطهار و یاران برگزیده و راستینش.

3.اعتکاف یا ماندن در مسجد به قصد طاعت و عبادت.

 آداب روزه

شخص مسلمان برای دست‌یابی بیشتر و بهتر به معنویات، لازم است که خود را کاملاً برای روزه‌داری آماده کند. با رعایت نکات زیر بهتر می‌توان این آمادگی را به دست آورد:

1.آمادگی کامل برای روزه‌داری، یعنی به بهانه‌های مختلف مانند: تمارض، خود را به مریضی زدن و با اظهار کسالت و ناراحت خود را از نعمت‌های روزه‌داری محروم ننماید.

2.احکام فقه و روزه را دقیقاً فرا گیرد و در کلاس‌های درس که در شب‌های رمضان تشکیل می‌گردد، شرکت نماید تا روش صحیح روزه‌داری را بداند و بدان عمل نماید.

3.اعتکاف و تلاوت قرآن تا بهره‌های معنوی را کسب نماید.

4.حلم و بردباری که از اهداف مهم روزه است را اخلاق خود سازد و با کسی درگیر نشود و ناسزا نگوید.

5.اگر ناسزایی شنید، جواب نگوید، شایسته روزه‌دار نیست که بد را به بدی پاسخ دهد، بلکه بگوید: «من روزه‌ام».

6.افطاری را برای فقرا، در حد توانایی‌اش فراهم نماید. در حدیث است: «هر کس روزه‌داری را افطار دهد، مانند ثواب روزه او اجر دارد».

7.در نفقه دادن به خانواده، آسان گیرد و دست باز داشته باشد، به شرطی که جنبه اسراف نداشته باشد. تا همه مردم این ماه مبارک را به شادی و بی‌نیازی بگذرانند.

 

نظرات