سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش وآغاز هفته قوه قضائیه گرامی باد . سیاسی

سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش وآغاز هفته قوه قضائیه گرامی باد  .

سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش وآغاز هفته قوه قضائیه گرامی باد  .

  شهید سید محمدحسین بهشتی در دوم آبان 1307 هجری شمسی در اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش از روحانیان اصفهان و امام جماعت مسجد لومبان بود. وی از چهار سالگی به مکتب رفت و در اندک زمانی قرائت قرآن و خواندن و نوشتن را آموخت و با ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به تحصیل علوم­دینی، مدرسه را رها و در سال 1321 وارد حوزه علمیه شد. به سال 1325 یعنی در هجدهمین بهار زندگی خود به قم عزیمت کرد و در کنار تحصیل علوم دینی، در سال 1327 موفق به دریافت دیپلم ادبی در امتحانات متفرقه شد. در همان سال، وارد دانشکده الهیات معقول و منقول شد و در سال 1330 با دریافت درجه لیسانس به قم بازگشت و در دبیرستان حکیم نظامی مشغول تدریس زبان انگلیسی شد. در سال 1331 ازدواج نمود که حاصل این پیوند، دو پسر و دو دختر بود. وی در سال 1333، دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس نمود و تا سال 1342 سرپرستی آن را برعهده داشت. در فاصله سال‏های 1335 تا 1338، دوره دکترای فلسفه الهیات را گذراند سپس، با شرکت فعال در مبارزات سال‏های 41 و 42 از سوی ساواک مجبور به عزیمت از شهر قم به تهران گردید. این شهید راست­قامت تاریخ به پیشنهاد و درخواست آیت‏الله حائری‏ رحمه­الله و آیت‏الله میلانی ‏رحمه­الله به هامبورگ عزیمت و سرپرستی مسجد و تشکل مذهبی جوانان آن شهر را عهده‏دار و به فعالیت‏های عمیق دینی و فرهنگی پرداخت. در طی این مدت سفرهایی به عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه و عراق(به منظور دیدار امام ‏رحمه­الله) انجام داد. 

سرانجام در سال 1349، به ایران بازگشت و به فعالیت‏های علمی، فرهنگی و سیاسی روی آورد. در این مدت، چندین بار توسط ساواک دستگیر و روانه زندان شد. در آذرماه 1357 به فرمان امام خمینی ‏رحمه­الله شورای انقلاب را تشکیل داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به عنوان ایدئولوگ و لیدر در صحنه‏های سیاسی، اجتماعی به فعالیت می‏پرداخت. حزب جمهوری اسلامی را با هدف تربیت و شناسایی نخبگان سیاسی فرهنگی پایه‏گذاری نمود. در تدوین قانون اساسی به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان ایفای نقش می‏کرد. پس از استعفای دولت موقت در سال 1358، مدتی به عنوان وزیر دادگستری و سپس، از سوی امام خمینی‏ رحمه­الله به ریاست دیوان عالی کشور منصوب گردید. وی سرانجام در حین انجام وظیفه در این سمت ‏بود که در شامگاه 7 تیر سال 1360 در حین سخنرانی در تالار حزب جمهوری اسلامی بر اثر انفجار ساختمان حزب توسط منافقین به همراه کاروان 72 نفره خود به خیل عظیم شهدای کربلا پیوست.   

پیام امام خمینی به مناسبت فاجعه هفتم تیرماه

  ملت ایران در این فاجعه بزرگ 72 تن بی‏گناه به عدد شهدای کربلا از دست داد.

«می‏خواهید با شهادت رساندن عزیزان ما، این ملت فداکار را از صحنه بیرون کنید. شما تا توانستید به فرزندان اسلام، چون شهید بهشتی و شهدای عزیز مجلس و کابینه با حربه ناسزا و تهمت‏های ناجوان‏مردانه حمله کردید که آن‏ها را از ملت جدا کنید و اکنون که آن حربه از کار افتاده و کوس رسوایی همه‏تان بر سرِ بازارها زده شد، در سوراخ‏ها خزیده و دست به جنایاتی ابلهانه زده‏اید که به خیال خام خود، ملت شهید پرور و فداکار را با این اعمال وحشیانه بترسانید و نمی‏دانید که در واژه شهادت، واژه وحشت نیست»

شهید بهشتی از دیدگاه امام خمینی ره

  بهشتی، مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار در چشم دشمنان اسلام بود.

مراتب فضل ایشان و مراتب تفکر ایشان و مراتب تعهد ایشان برمن معلوم بود.

بهشتی، یک ملت بود.

من بیش‏تر از بیست سال ایشان را می‏شناختم و برخلاف آن چه این بی‏انصاف‏ها در سراسر کشور تبلیغ کردند و مرگ بر بهشتی گفتند، من او را یک فرد متعهد، مجتهد، مدیر، علاقه‏مند به ملت، علاقه‏مند به اسلام و به درد بخور برای جامعه خودمان می‏دانستم.

من بیش‏تر از بیست سال است که آقای بهشتی را می‏شناسم و در این مدت، حتی ندیدم یک کلمه ازکسی غیبت کند.

شهید بهشتی از دیدگاه مقام معظم رهبری

  بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد، به خاطر این‏که در دوران زندگی‏اش کسی به عمق و والایی شخصیت این مرد پی نبرد.

شهید بهشتی واقعا یک انسان برجسته‏ای بود در همه ابعاد.

هفتم تیرماه سالروز شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی اولین رئیس قوه قضاییه ایران و 72 تن از یاران مظلوم ایشان است که به همین مناسبت همه ساله هفته اول تیرماه را در تقویم کشورمان به عنوان گرامیداشت قوه قضاییه نام گذاری کرده اند.

قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای سه گانه حاکم در جمهوری اسلامی ایران است که برای اعمال وظایف و اختیارات خود از ساختار خاصی برخوردار بوده و مسئولیت های مختلفی را نیز بر عهده دارد.

قضا و قضاوت در نگاهی عمومی، راهکاری است برای یافتن حق، برقراری عدل و رساندن حق به صاحب آن. قضاوت در واقع از یک سو مسیری است که حق جویان را امیدوار می سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال و آرزوهای نابه جا باز می دارد. به این ترتیب قضاوت، راه هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می انجامد و حقوق از دست رفته را براساس قوانین دقیق و قابل اجرا به حق داران باز می گرداند. این گونه است که منصب قضا، ظریف ترین، حساس ترین، مهم ترین و در عین حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام به شمار می رود.

جهت ارج نهادن به مقام والای قضاء و قضاوت و تکریم از مقام شامخ شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی، اوّلین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید، بنا به پیشنهاد قوه قضائیه، مبنی بر نامگذاری هفته اوّل تیرماه به عنوان هفته قوه قضائیه، این پیشنهاد در تاریخ 27 تیر ماه سال 1373 در شورای فرهنگی عمومی مطرح شد و به تصویب رسید.

مطالبات نظام و مردم از دستگاه قضا

کار اصلی دستگاه قضا در مفاسد اقتصادی بسیار حساس و تعیین کننده است، بنابراین باید رسیدگی دقیق، سریع، عادلانه، بدون تبعیض باشد، چراکه صدور حکم قاطعانه در پیشگیری از حوادث آینده و عبرت دیگران نقش به سزایی دارد. دستگاه قضا و اجزای قوه قضائیه که با مفاسد اقتصادی برخورد می‌کنند در کار خود کاملاً جدی و با اراده باشند. جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، باید به صورت منظم، برگزار شود به طوری که نتایج آن برای نظام و مردم ملموس باشد. دستگاه قضا نباید تحت تأثیر فشارهای سیاسی قرار گیرد، بلکه باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

برخی از اقدامات مهم قوه قضائیه

از اول پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز دستگاه قضائی در کشورمان در زمینه پیاده کردن موارد مورد نظر نظام جمهوری اسلامی در جهت تحقق آرمان های انقلاب و اوامر رهبری و امام مسیر خود را تعیین و در این چارچوب به حرکت خود ادامه داده است. در برخی از ادوار موفقیت های بیشتر و در بعضی از سال‌ها موفقیت کمتری را در دستگاه قضایی شاهد بوده‌ایم اما به دلیل این که تحقق عدالت معیار اصلی کار دستگاه قضایی کشور ما در نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود قوه قضائیه توانسته است رسالت خود را به بهترین شکل ممکن در حیطه های مختلف انجام دهد. عملکرد مثبت دستگاه قضائی کشورمان در تشخیص حقیقت از باطل در مقاطع حساس کشور سبب شده است تا از این قوه به عنوان یکی از بهترین دستگاه های مهم کشور نام برده شود. در سالهای اخیر دستگاه قضای کشور ما در شناسایی مفسدان اقتصادی، برخورد با فساد، مقابله با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر عملکرد بسیار درخشانی داشته است که این موضوع قابل تقدیر است.

روندی که امروز در دستگاه قضائی ما حاکم بوده به خوبی روشن می‌کند که هیچ‌گونه جناح بندی در دستگاه قضائی کشورمان وجود ندارد و گویای واضح این موضوع، برخورد قوه قضائیه با برخی از چهره های مطرح بوده است. عملکرد موفقیت آمیز قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی سبب شده است تا امید، نشاط و امنیت به بهترین شکل ممکن در جامعه ایجاد شود و مردم نسبت به دستگاه قضایی رویکرد مثبتی داشته باشند. برخورد با دانه درشت‌های اقتصادی، از بین رفتن احساس تبعیض در بین مردم و اجرای قانون به بهترین شکل ممکن از مهم‌ترین نقاط مثبت کاری قوه قضائیه در طی سال های اخیر بوده است. انتظار می‌رود در شرایط فعلی با توجه به عملکرد قابل قبول قوه قضائیه، دولت و مجلس نیز این قوه را در راستای تحقق عدالت به بهترین شکل ممکن یاری کنند زیرا اتخاذ این رویه به نفع مردم و جامعه است و از وقوع جرم و فسادهای مختلف ازجمله مفاسد اقتصادی جلوگیری می‌کند.

نظرات