اصولی از انتخاب لباس زندگی

اصولی از انتخاب لباس

اینکه آیا هیچ توجهی به مد ندارید یا بسیار مدگرا هستید؟ گران می پوشید یا ارزان؟ و ملاک شما برای انتخاب لباس چه کسی یا چیست؟ همه این موارد می تواند در انتخاب لباس لحاظ شود، اما نکته اصلی این است که توجه نکردن به نوع لباس و روال پوشیدنمان درست به اندازه ی زیادی متمرکز شدن روی این موضوع نشانه ی عدم بلوغ فکری و اجتماعی است. یک لباس خوب قطعا در افزایش اعتماد بنفس موثر است و به شما کمک می کند، ظاهر آراسته تری داشته باشید و نشان می دهد که به خودتان اهمیت می دهید.

چی بپوشم؟

شاید این بهترین و کاربردی ترین پرسشی باشد که در رابطه با لباس پوشیدن بتوانیم از خودمان بپرسیم. اما برای پاسخ باید چند نکته را درنظر داشته باشیم که با هم برخی از آنها را مرور می کنیم.

احساس راحتی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تحت شرایطی علی رغم میلتان مجبور شده باشید، لباسی را بپوشید، دراین صورت قطعا تجربه کرده اید که تمام مدت ذهن شما درگیر لباستان بوده و این مانع تمرکز شما روی کارتان یا لذت بردن از مهمانی شده است. پس اولین و مهمترین نکته ای که در نظر می گیریم این است که هر لباسی می پوشیم در آن احساس راحتی کنیم.

متناسب با محیط

کمربند بهتر است نه خیلی باریک باشد و نه خیلی پهن یا برش لباس ها باید متناسب با قد و وزن شما لحاظ شود. خطوط افقی شما را چاق تر و کوتاه تر و خطوط عمودی شما را بلندتر و لاغرتر نشان می دهند

 

درست است که مهمترین اصل راحت بودن شماست ولی نه به این معنا که هر لباسی را هرجایی بپوشید. در واقع در نظر گرفتن محیط و تمایل خودتان در کنار هم قطعا عاقلانه تر است. مثلا لباسهای شاد و گلدار و کفش های راحت بیشتر مناسب سفر و مهمانی های خانوادگی و خودمانی است. همانطور که کفشهای پاشنه بلند و نوک تیز برای سفر یا محیط کار مناسب نیستند.

 

تناسب رنگ

در انتخاب رنگ لباس دو نکته را درنظر بگیرید.

تناسب رنگ با پوست شما

مثلا اگر پوست شما خیلی روشن است، پوشیدن پیراهن با رنگ های روشن و مهتابی، شما را رنگ پریده نشان میدهد و اگر پوست تیره ای دارید، رنگ های روشن برای شما مناسب تر است.

 

تناسب رنگ لباسها با هم

بعضی رنگها مکمل هم هستند و بعضی رنگها علی رغم کنتراست، ترکیب مناسبی برای پوشش به حساب می آیند. مثلا رنگ خاکستری یا سفید بعنوان زمینه همراه با رنگ های شاد و روشن می تواند ترکیب مناسبی برای یک تیپ اسپرت باشد و با رنگهای تیره ترکیب مناسبی برای یک موقعیت رسمی تر و محل کار.

تناسب جنس

شیوه ی لباس پوشیدن در واقع امضای شخصی محسوب می شود و منحصر بفرد است. اجازه دهید امضای مخصوص بخود را داشته باشید و البته می توانید هر وقت تمایل داشتید آن را تغییر دهید

لباس هایی با جنس ابریشم یا حریر قطعا برای محیط کار مناسب نیست، درحالیکه پارچه های فاستونی، کتان یا جین کارایی و کاربرد بیشتری دارند و ظاهر بهتری به شما میدهند. در واقع در محیط های عمومی و بویژه محل کار پیروی کردن از قواعد معمول مناسب تر و معقول تر است.

سایز

خیلی مهم است که همیشه لباس را کاملا سایز خودتان انتخاب کنید. خیلی از افراد فقط به این خاطر که با وزن یا اندام های خود راحت نیستند یا اعتماد بنفس کافی ندارند، سایزهای بزرگتر را انتخاب می کنند. دقت کنید که صرف نظر از سلیقه و سبک پوشش، مهم است که لباس اندازه بدن شما باشد، همانطور که باید از پوشیدن لباس های تنگ و سایز کوچکتر خودداری کنید.

 

توجه به جزییات

مدل آستین، شکل کمربند، نوع جوراب ها یا برش دامن و شلوار همگی تاثیر قابل توجه ای در ظاهر شما دارند. مثلا کمربند بهتر است نه خیلی باریک باشد و نه خیلی پهن یا برش لباس ها باید متناسب با قد و وزن شما لحاظ شود. خطوط افقی شما را چاق تر و کوتاهتر و خطوط عمودی شما را بلندتر و لاغرتر نشان میدهند.

 

امضای شخصی

اولین دیدار معمولا بیشترین تاثیر را دارد و لباس می تواند در شروع چیزهایی زیادی درباره شما بیان کند. شیوه ی لباس پوشیدن در واقع امضای شخصی محسوب می شود و منحصر بفرد است. اجازه دهید امضای مخصوص بخود را داشته باشید و البته می توانید هر وقت تمایل داشتید آن را تغییر دهید. اما مهم است که چشم بسته از دیگران تقلید نکنید.

 

 

نظرات