راهکارها و راهبردهای تئوری و عملی اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن کریم اقتصاد

راهکارها و راهبردهای تئوری و عملی اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن کریم

دین همانند درخت دارای ریشه، ساقه و شاخه و برگ است. ریشه دین اصول اعتقادات، ساقه آن که همان متوسطات است؛ اخلاقیات بوده و شاخ و برگ آن فروع دین یعنی احکام شرعی است. مبنای تقسیم بندی آیات مورد بحث نیز بر اساس همین نمودار است. ذات مقدس الهی در قرآن کریم ابتدا  می خواهد انسان را در بخش اندیشه و نظر پرورش داده و او را معتقد به اعتقادات صحیح کند؛ سپس در بخش انگیزه کردار انسان را بر اساس موازین شرع مقدس اسلام متخلق به اخلاق الهی و ملتزم به احکام اسلامی نماید.

در بین اصول اعتقادات یعنی مبداشناسی ﴿توحید و صفات ذات مقدس الهی، راه شناسی ﴿نبوت و امامت و مقصد شناسی ﴿معاد و زندگی در سرای دیگر، رکن رکین آن توحید و خداشناسی است. اگر کسی در این بخش دارای اعتقادات صحیح و پاک باشد، قطعاً در بخش های اخلاقیات و فروع تسلیم محض فرامین مقدس اسلام خواهد شد؛ چنانچه خداوند مي فرمايد:" ...إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ ..".[1]

بنابراین آثار داشتن اعتقادات صائب و مطابق با تعالیم مقدس قرآن و عترت به ویژه اعتقاد به علم، حکمت و قدرت علی الاطلاق خداوند بر کسی پوشیده نیست. در این مکتوب آیات مربوط به اقتصاد مانند عناويني همچون بررسی واژه " اقتصاد در قرآن"، آیات مربوط به تثبيت و تحكيم اعتقادات دروني، قواعد كل، برخي از سنت هاي الهي،  قواعد كلي شرعي اقتصادي، موانع پیشرفت امور اقتصادی و اجتماعی، افراط و تفريط در امور دنیوی و اخروی،  دعوت به تعادل اقتصادی و اجتماعی، اخلاق در معیشت و امور اجتماعی، بیان برخی از راهکارهای راهبردی و بيان برخی از مصاديق  بيان  شده است.

 مقام معظم رهبری﴿حفظه الله تعالی که از دریای بی­کران قرآن و عترت حظّ و بهره وافر دارد حکیمانه امسال را بنام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل معرفی نمودند. اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان همدان به منظور لبیک گفتن به این ندای عالمانه و پیامبرگونه رهبر معظم انقلاب، اقدام به جمع آوری آیات مرتبط با این عنوان نموده است. باشد خداوند تعالی ما را در فهم دقیق و عمل صحیح برابر با آیات و روایات اهل بیت عصمت و طهارت ﴿علیهم السلام موفق و مؤید بدارد.

دانلود نسخه کامل در فرمت pdf
[1] - سخنان پاكيزه به سوى او بالا مى‏رود، و كار شايسته به آن رفعت مى‏بخشد. فاطر/10

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نظرات