ماه رجب زندگی

ماه رجب

 ماه رجب فرا رسید، ماهی از ماه‌های خداوند که حال و هوای دیگری به انسان می‌دهد، انگار از همان روزهای اول و حتی لحظات ابتدایی ورود به ماه رجب، عطری خاص به مشام می‌رسد، انگار قرار است در فضایی دیگر از رحمت الهی وارد شویم، انگار خدا این ماه را بهانه‌ای قرار داده است تا زنگارهای وجود انسان‌ها را بار دیگر از انس با زندگی دنیا و متعلقاتش بشوید و به تدریج آنان را از فضایی نورانی به موقعیتی نورانی‌تر یعنی به ضیافت‌الله برساند.
 
سرزمین رجب به جهت قدرت اثرگذاری که خداوند در آن قرار داده است، به رشد انسان سرعت بیشتری می‌بخشد و میل به نماز را در وجود آدمی افزایش می‌دهد. با قرار گرفتن در سرزمین رجب، شیطنت‌‌ها و ناجوری‌ها به سرعت پس زده می‌شد، حال که ابتدای این مسیر نورانی اینگونه است، پس اوج  قلۀ آن چگونه خواهد بود؟  
 
یک سال دیگر گذشت و اینک توفیق ورود به ماه رجب دیگری نصیبمان شد، حال با توجه به اهمیت آن، شایسته است رفتاری مناسب در قبال این محبت خداوند داشته باشیم. یکی از زیباترین رفتارهایی که خداوند بسیار آن را دوست دارد، تقویت روحیۀ «شکر نعمت» است، چقدر زیباست که در این ماه وقتی مؤمنان کنار هم می‌نشینند، به این رفتار پسندیده عمل کنند و به تبع این رفتار، از نعمات و برکات خداوند بهره‌مند شوند.
 
خداوند ازدیاد نعمت را منوط به شکر آن کرده است، لذا همگی موظف به شکر نعمت هستیم. اینکه خداوند فرصت دیگری به ما داد تا توفیق درک زیبایی‌های این ماه را داشته باشیم، نعمتی بس عظیم است و بی‌تردید زمینه را برای ازدیاد نعمات و برکات الهی در این ایام بیشتر و بیشتر فراهم می‌کند.
 
این ایام فرصت مناسبی است تا بار دیگر خود را بسنجیم که چقدر توانستیم از بارش رحمت الهی در این ماه برای تزکیۀ خود و حتی خانواده‌مان بهره بگیریم، آیا احساس می‌‌کنیم خدا ما را بر سر سفره‌ای از نور نشانده است؟ آیا احساس تزکیه می‌‌کنیم؟ اگر چنین حسی را در وجود داریم به شکر نعمت بپردازیم؛ و اگر نداریم، مدام از خدا درخواست کنیم تا ما را نیز بیدار کند.
 
این روزها نَفَس مؤمنان جان تازه‌ای گرفته است و وزش نسیم رحمت الهی را به خوبی می‌شود حس کرد، اینک فرا رسید زمانی که خداوند متعال خودش وارد صحنه می‌شود و به بهانه‌های مختلف از بندگانش دستگیری و آنان را به آسمان‌ها متصل می‌کند. پس باید قدر این موهبت الهی را بدانیم و از رحمت و برکات جاری شدۀ خداوند در این ماه توشه برگیریم و به مهمانی خداوند برویم.
 
بیاییم در این ماه ضمن بهره‌گیری از نعمات خداوندی در جستجوی صاحب سفره باشیم و هیچگونه غفلتی را به خود راه ندهیم تا در کمال عافیت، امنیت و شادی، تزکیه شویم و از سفرۀ وسیع و پربرکت این ماه بهره‌مند شویم. ما برای ورود به ماه مبارک رمضان نیاز به توشه داریم؛ توشه‌ای از نور، رحمت، نعمت، برکت و تزکیه، پس باید از سفرۀ ماه رجب هم بخوریم و هم جمع کنیم.

www.yjc.ir :منبع

 

نظرات