پرواز انقلاب یک حرکت جهادی بود جامعه

پرواز انقلاب یک حرکت جهادی بود

رفتار و اقدامات حضرت امام (ره) در در تمام دوران تحصیل و تدریس علوم دینی، قیام علیه حکومت طاغوت،زندان، تبعید به ترکیه و عراق، هجرت به پاریس، مبارزات انقلابی و در دوران رهبری مصداق بارز جهاد فی سبیل الله بود.

عزیمت امام از پاریس در آن تدابیر شدید امنیتی در تهران که خطر جانی برای وی داشت نیز نمودبارز یک حرکت جهادی است، ایشان قبل از خروج، از فرانسه آنچه در فرودگاه پاریس به جای پاسپورت به جهانیان، به‌ویژه قدرت های بزرگ نشان داد افق دیگری از انقلاب بودروش دیگری از حکومت، که قرار است بر مبنای قوانین الهی اجرا گردد.
امام خمینی(ره) رویکردی نو از دموکراسی و مردم سالاری دینی بود. آری امام برهواپیمای ایر فرانس که به پرواز انقلاب شهرت یافت سوار و پایان هجرت ۱۴ ساله خودرا رقم زد و در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ ملت شریف و انقلابی ایران بزرگترین استقبال را از رهبر کبیر انقلاب در تهران برگزار نمود.
استقبال به گونه‎ای بود که طول جمعیت استقبال کننده به چندین کیلومتررسیده و منتظر ورود امام و مقتدای خویش به میهن اسلامی بودند، در ساعت ۹:۲۷ دقیقه بامداد همان روز هواپیمای حامل حضرت امام در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست.
امام(ره) پس از ورود به فرودگاه و سخنرانی کوتاهی، عازم بهشت زهرا و در میان استقبال گسترده مردم وارد قطعه ۱۷ محل مدفن شهدای انقلاب، شد و سخنرانی خود را آغاز و در ضمن سخنان خود فرمود: « آن زحمت های فوق العاده شماست که با وحدت کلمه پیروز شدید».
بنیان گذار انقلاب، پیروزی را از آن ملت دانست و هیچگونه اشاره‌ایی به نقش خود دراین پیروزی نکرد که این نشان از روح بزرگ و الهی ایشان داشت.
این فعال فرهنگی یادآور شد: امام همه امور مربوط به انقلاب را برای خود تکلیف می‌دانست و دیگران را به همین امر سفارش می‌کرد چنانچه در روز ۱۸ بهمن ۵۷ در دیدار روحانیون اهواز خطاب به آنها فرمود: «ادامه نهضت یک تکلیف است».

یکی از ویژگی‌های مجاهد فی‌سبیل الله به یاد خدا بودن است، غفلت از یاد خدا موجب سقوط انسان از روح بشری اوست، مجاهد واقعی هیچگاه از یاد خدا غافل نمی‌شود لذا امام مجاهدی بود اهل نماز شب که بیش از هفتاد سال، هیچ گاه نافله شبش ترک نشد.
ایشان به نماز اول وقت که مصداق واقعی یاد خداست مقید بود و در مهمترین لحظات حیات خود از آن غافل نشد چنانچه حاج احمد آقای خمینی نقل می‌کند: «روزی که شاه فرار کردامام در نوفل شاتو بود، پلیس فرانسه خیابان های اصلی شهر را بست، خبرنگاران از تمام قاره های جهان حضور داشتند...».
«شاید ۱۵۰ دوربین صحبت امام را مستقیم پخش می کردند و می خواستند بدانند امام چه تصمیمی دارند، اما چند دقیقه صحبت کردند به محض اینکه متوجه شدند که ظهر شده و وقت نماز است فرمودند و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته و این در حالی بود که ایشان میلیون ها بیننده داشتند...».
«خبر گزاری ها، روزنامه نگاران وخبرنگارانی از C.N.Nو B.B.C و. .. صحبت های امام را منتشر می‌کردند، آری امام مجاهدی فی سبیل الله بود که ملاقات با خدا در حال نماز از همه چیز برایش مهمتر بود».
رفتار امام برگرفته از رفتار جد طاهرش سید الشهداء بود. آن زمان که ابو ثمامه صیداوی یکی از شهدای کربلا هنگام نماز ظهر روز عاشورا را به حضرت یاد آوری کردایشان در حقش دعا کرد و در آن وضعیت جنگی، یاران را به صف کرد و در مقابل تیر‌های دشمن نماز را با جماعت اقامه کرد.
استقبال از امام از سوی ملت بزرگ ایران در ۱۲ بهمن یک حرکت عظیم جهادی بود که درتاریخ ماندگار شد، امروز آنچه مهم است انقلابی ماندن است، پیاده کردن راه امام،اهداف و اندیشه های اوست.

انقلاب باسرعت بالا مرزهای جغرافیایی را در هم نوردیده است. بحمدالله قطار انقلاب باهدایتگری مقام عظمای ولایت و پشتوانه ملت عزیز ایران اسلامی در حال حرکت است و سنگ‌هایی که ازسوی دشمنان این مرز و بوم بسوی آن پرتاب شده و می‌شود نتوانسته خللی در حرکت آن ایجاد کند.
انقلاب دیگر منحصر در ایران نشده بلکه کشورهای منطقه را نیز دربر گرفته و اندیشه های صدور انقلاب امام(ره) و مقام معظم رهبری به سمت جهانی شدن است.
خوشبختانه امروز در مسائل منطقه‌ایی شاهد زانو زدن قدرت های بزرگ در برابر جمهوری اسلامی ایران هستیم که با وجود فشار های بسیار ابر قدرت های استکبار، ناظر بر رشدعلمی، پزشکی، صنعت هسته ای، فنی، هوا فضا، قدرت دفاعی و زیر ساخت های کشور هستیم واین از ثمرات روحیه جهادی جوانان کشور است.
دشمنان این ملت همواره در درصدد کم رنگ نمودن دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده و به دنبال منع شکوفایی ایران هستند اما ملت بصیر و فهیم به خوبی نقشه های دشمن را رصدو تمام توطئه ها را خنثی خواهد کرد.

علی مرادکیانی کارشناس اداره کل تبلیغات اسلامی همدان

نظرات