ظریف: بر خلاف عربستان، ایران بدنبال تنش نیست سیاسی

ظریف: بر خلاف عربستان، ایران بدنبال تنش نیست

«محمد جواد ظریف» بعد از ظهر امروز یکشنبه در کنفرانس خبری کوتاه که به درخواست تعدادی از رسانه‌های عراقی در محل اقامتش در دارالضیافه بغداد برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران با هیچ یک از کشور‌های همجوار از جمله عربستان سعودی دنبال تنش نیست.

وی در پاسخ سوال خبرنگار عراقی که از احتمال سفر وزیر امور خارجه ایران به ریاض سوال کرده بود، افزود که برنامه‌ای برای سفر به عربستان ندارد، اما مشکلی نیز با اصل چنین سفر‌هایی ندارد چرا که این ایران نیست که دنبال تنش با ریاض است بلکه این سعودی‌ها هستند که در منطقه تنش آفرینی می‌کنند.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی در خصوص تحریم‌های امریکا علیه تهران گفت: در طول ۴۰ سال تجربه دیپلماتیک که روابط بین الملل را دنبال کرده این اولین بار است که می‌بیند یک کشور به خاطر رعایت قوانین بین المللی و مقررات شورای امنیت و نه نقض آن، مجازات می‌شود.

ظریف با اشاره به اینکه آمریکا قانون شکن است، گفت : آمریکا نه تنها قوانین بین المللی را نقض می‌کند بلکه می‌خواهد کشور‌های دیگر را مجبور کند تا قوانین بین المللی را نقض کنند.

وی از این رویکرد آمریکا در نقض قوانین بین المللی و مجازات کشور‌های دیگر به خاطر پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی به عنوان «پدیده‌ای خطرناک» یاد کرد.

ظریف ابراز امیدواری کرد که همان طور که عراق و اتحادیه اروپا در برابر قانون شکنی‌های آمریکا ایستادگی کرده اند دیگر کشور‌ها نیز که به خود احترام می‌گذارند، در برابر تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا بایستند.

محمد جواد ظریف در راس هیاتی به منظور هماهنگی سفر مهم «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، شنبه شب گذشته وارد بغداد شد.

او در این راستا امروز یکشنبه با همتای عراقی خود و با حضور هیات‌های کارشناسی و سیاسی دو کشور در یک نشست چند ساعته پیرامون برنامه این سفر مهم و تفاهمنامه‌ها و توافقاتی که قرار است در این سفر بین ایران و عراق امضا شوند، مذاکره کرد.

 حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی برهم صالح رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق فردا دوشنبه قرار است در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی برای یک دیدار سه روزه به عراق سفر کند.

نظرات