حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در خطبه‌های نماز جمعه: سیاسی

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در خطبه‌های نماز جمعه:

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد، خطیب موقت نماز جمعه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: شما برادران و خواهران گرانقدر و خویشتن را به تقوای الهی توصیه می‌کنم، امیدوارم در پرتو عنایات ذات حق دعای مستجاب امام عصر در این ماه‌های مبارک و با عظمت ماه رجب المرجب، شعبان و ماه مبارک رمضان در سایه ایمان، عمل صالح و آراستگی به تقوا از بهترین عنایات حق برخوردار باشیم.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی رهبر معطم انقلاب اسلامی، سکان‌دار هوشمند انقلاب مطرح شد، اظهار کرد: در میان ملت‌های به پا خواسته و انقلاب کرده، کمتر دیده شده آنان توانسته باشند آرمان‌های انقلابی خود را حفظ کرده باشند و بر اصول و مبانی خود پایدار بمانند که این یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین عوامل رشد، بالندگی و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: در واکاوی و تحلیل جمله ذکر شده اشاره داشتند قدرت ثمره پیوند ۳ مقوله مهم و نایاب است که شامل مکتب، رهبری صالح و مردم و آحاد جامعه می‌شود.

وی در تشریح سخنان خود خاطرنشان کرد:  انقلاب اسلامی مبتنی بر حرکت، نظریه و مکتبی بالنده که عقبه عقلانی و علمی پشتوانه معرفتی تکیه‌گاه آن است، حرکت رو به جلویی را آغاز کرد و این  انقلاب جوشیده از آموزه‌های وحیانی، برآمده از آموزه‌های پیامبر اکرم رسول مکرم که در ایام بعثت آن بزرگوار هستیم، است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهارکرد: انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر آموزه‌های مبتنی بر علم و حیات بخش توانست  حیات علمی، اقتصادی و سیاسی، مکتبی را رقم زد.

وی ادامه داد: پشتوانه معرفی انقلاب اسلامی، مبانی دینی و اندیشه سیاسی فقیه تربیت یافته در مدرسه قرآن و عترت است که این مهم‌ترین عامل خلق قدرت و ماندگاری این مکتب است.

امام جمعه موقت تهران در تعریف مولفه دوم مبتنی بر اهمیت رهبری صالح در یک جامعه اسلامی خاطرنشان کرد: اگر مکتب و اندیشه‌ای از بالاترین غنای علمی و معرفتی برخوردار بود، اما با رهبری و زعامت یک انسان متعهد به علم، مومن به مبانی و اصول آن مکتب، مدیریت نگردد قطعا از صراط مستقیم منحرف می‌شود.

وی ادامه داد: توصیه‌های قرآن کریم، انبیاء الهی، امامان معصوم بر ضرورت امامت و پیشوا و مدیریت پیامبران و امامان معصوم و در دوران غیبت فقهای عالم، عادل و صالح و هوشمند و مدیران آراسته‌ای به علم و عدالت دقیقا برای تداوم مکتب و نظریه سیاسی اسلام است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: حکومت، مدیریت سیاسی، رهبری و زعامت جامعه در سایه حضور امام عادل معنا پیدا می‌کند، پیشوای صالح عامل دوم برای تداوم انقلاب است.

وی ادامه داد: عامل سوم هم که بدون آن حتی رهبری صالح نمی‌تواند برای تداوم حیات سیاسی یک نظریه پایدار مبتنی بر دانش و علم را هموار کند، مردم و آحاد جامعه هستند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: رمز تولد انقلاب و تداوم آن و امروزه بالندگی آن در حضور شما مردم تعیین و تعریف می‌شود، چون شما هستید، انقلاب بالنده است.

وی با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین درباره نقش مردم در حکومت‌های اسلامی ادامه داد: این حضور راه را برای خلق قدرت هموار کرده است، چون شما آمدید و حضور یافتید، دست بیعت گشودید آماده حضور هستم، ملت‌ها هستند که راه را برای نقش آفرینی انبیاء و رهبران صالح هموار می‌کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: بی‌اعتنایی  مردم به مسئولیت و رسالت خویش است که راه را برای حکومت طاغوت هموار می‌کند و در ده‌ها آیه و روایت بر رسالت کلیدی پیروان قرآن تأکید شده است.

وی ادامه داد: اگر انقلاب اسلامی بر اصول خویش پایدار مانده و بالنده، پرنشاط و باطراوت است، هر روز در برابر تمامی قدرت‌های استکباری سنگر جدیدی را فتح می‌کند، قدرتش از مرز‌ها‌ی ایران اسلامی عبور کرده است و  امروز با قدرت در مرز رژیم صهیونیستی با تمام ظرفیت و توان حضور دارد، ثمره حضور مردم است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: امروز انقلاب و اندیشه ناب اسلام بازگشت به هویت دینی و اسلامی حاکمیت ملت‌های مسلمان بر سرنوشت خویش، کشور‌های اسلامی را از سیطره استکبار خارج کرده است.

وی ادامه داد: امروز این اقتدار برآمده از اسلام و ملت مسلمان است که راه را برای حضور نمایندگان واقعی آنان در اریکه قدرت سیاسی و راه را برای نقش آفرینی مرجعیت دینی هموار کرده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: این حضور ارزشمند است که باعث می‌شود رئیس جمهور آمریکا با خرج ۷ تریلیون دلار، به صورت شبانه برای سرکشی نیروهایش در عراق حاضر شود و شبانه هم آنجا را ترک کند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به وضعیت ملت سوریه، لبنان، یمن، برادران و خواهران مسلمان ترک کشورمان تصریح کرد: امت اسلامی راه را برای حضور نظام‌های سیاسی مبتنی بر اراده ملت‌ها هموار کرده و این مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: امروز نزاع انقلاب با نظام سلطه در حاکمیت ملت‌ها بر سرنوشت خویش و حاکمیت مردم فلسطین است نه صهیونیست‌های مهاجر از اقصی نقاط جهان. مسئله امروز حاکمیت ملت‌های عرب بر سرنوشت خویش است و انقلاب اسلامی در سایه این دستاورد بزرگ بالنده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به آیاتی از سوره یوسف، مطرح کرد: در این آیات نورانی ما اصول و مبانی قرآن را در حضور ملت‌ها و رهبران صالح و نقش آنان در تحولات اقتصادی و سیاسی شاهد هستیم.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: این آیات بیان کننده دکترین سیاسی، مدیریتی، اقتصادی در یک نظام الهی است چرا که حضرت یوسف نمونه‌ای از تربیت دینی، خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است.

وی با مخاطب قراردادن جوانان تاکید کرد: این سخن الهام بخش اقتدار آفرین رهبر معظم انقلاب در ضرورت نگاه ویژه به خویشتن در گام دوم انقلاب خلاصه همه آموزه‌های وحیانی است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد افزود: تمام انبیا برای تربیت انسان آمده‌اند، بنده باید در اینجا دغدغه اصلاح خودم را داشتم به وظایف فردی و مسئولیت‌های اجتماعی و خانوادگی خود توجه می‌کنم، اما اگر این دغدغه نبود تمام مسئولیت‌ها به فراموشی سپرده می‌شود.

امام جمعه موقت تهران خاطر نشان کرد: قرآن کریم در تبیین شخصیت حضرت یوسف اشاره می‌کند که او یک انسان صالح، آراسته به علم و کمال است.

وی گفت: آیت‌الله بهجت به بنده فرمودند که زمانی که بالغ نشده بودم و در سن ۱۳ سالگی در نماز جماعتی در حرم اباعبدالله حسین شرکت می‌کردم و در آن نماز مکاشفاتی داشتم لذا به دلیل خردسالی گمان می‌کردم همه کسانی که در این نماز حضور دارند این حالت را تجربه می‌کنند؛ این ثمره ترک گناه است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد افزود: حضرت یوسف آن سختی‌ها را تحمل کرد حتی یک بار برادرانش را نفرین نکرد، ولی ما با برادران و خواهران مسلمان خود چگونه برخورد می‌کنیم.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: ثمره حکمت عملی یعنی تهذیب و اصلاح نفس آن است که به حکمت نظری و علم آراسته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: امروز یکی از مصادیق بارز نیکوکاری در خدمت برادران و خواهران سیل زده، حضور در عرصه تولید است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد تاکید کرد: خودسازی راه را برای جامعه پردازی هموار می‌کند؛ انسان‌های صالح نقش اصلاحی دارند و حضرت یوسف در این عرصه ورود موثری می‌نماید.

حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران  گفت: در این روز‌های آغاز سال ما با پدیده بارش‌های استثنایی روبرو شدیم؛ در یک عصر جدیدی قرار داریم؛ با عصر تحولات معنوی، انسان دوستی و نیکوکاری در جامعه اسلامی روبرو هستیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه در این تحولات اقلیمی در ۱۳ روز اول سال حدود ۹۰ میلیارد مکعب بارش داشتیم، تصریح کرد: در سال‌های گذشته حداکثر این بارش در طول سال حدود ۴۰۰ میلیارد متر مکعب است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه تاکید کرد: اگر آینده اندیشی فرزندان هوشمند انقلاب در ساختن سد‌های کشور نبود ما خسارت‌های بیشتری داشتیم.

وی با اشاره به ساختن سد‌های ایران بعد از انقلاب، اظهار کرد: امروز ۱۷۲ سد در سطح کشور داریم در حالی که هنگام پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۱۹ سد داشتیم؛ این کار بزرگ مهندسی و فنی با ۱۰ سال جنگ، سال‌ها تحریم و مشکلات و تنگنا‌های اقتصادی شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در ادامه یادآور شد: اگر این سد‌ها نبود نمی‌دانم امروز خوزستان، جنوب کشور، لرستان و سایر استان‌های کشور چه شرایطی داشتند.

امام جمعه موقت تهران افزود: این سد‌های ساخته شده خسارت‌ها را به حداقل ممکن کاهش داد همچنین آمادگی که شکل گرفت؛ بسیج نیروها، حضور موثر مهندسی سپاه، مهندسی ارتش در کنار مدیران با هدایت فرماندهی معظم کل قوا راه را برای مدیریت این سیل ویرانگر هموار کرد.

وی خاطر نشان کرد: امروز ۱۷۲ سد کشور تقریبا بالاترین ظرفیت آبی خود را دارد یعنی بیش از ۵۰ میلیارد متر مکعب آب در پشت سد‌های ما است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: ورودی امسال نسبت به سال گذشته تقریبا بیش از ۳ برابر است و این موضوع قطعا برای تولید برق کشور، از بین رفتن ریز گردها، پر شدن تالاب‌ها، دریاچه ارومیه و انشالله یک تحول معنا دار در عرصه کشاورزی و اقتصاد ملی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران گفت: ملت ایران باید همانند مردم شریف شیراز که هنگامی که حادثه سیل را شنیدند در خدمت برادران و خواهران خود قرار گرفتند، این کار بزرگ باید تداوم پیدا کند.

وی افزود: ملت ایران باید درصدی از حقوق و درآمد خود را و طبقاتی که توانایی مالی دارند حقوق کامل خود را برای کمک به مردم سیل زده اختصاص بدهند و یک کار بزرگ ملی شکل بگیرد تا برادران و خواهران ما، فرزندان عزیز میهن اسلامی که در این حادثه آسیب دیدند، احساس کنند که ملت ایران در کنار آن‌ها هستند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در ادامه اظهار کرد: با کمک به مردم خود بگذارید، دولتمردان دور از اخلاق و انسانیت آمریکا بفهمند که ملتی که انقلاب را با اقتدار پاس داشته است، با اقتدار از این چالش‌ها عبور می‌کند و نعمت و رحمت الهی را در این ماه‌های بزرگ متوجه خود می‌سازد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: پیام نوروزی مقام معظم رهبری در مقوله تولید تاکید داشت کلیدواژه برون رفت از تنگنا‌های اقتصادی و اجتماعی تبدیل شدن ایران به قدرت بزرگ تعیین کننده اقتصادی آسیا است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: امروز ما با همه مشکلات و تحریم‌ها، جزو ۲۰ اقتصاد اول دنیا هستیم، اما این زیبنده انقلابی نیست که در عرصه سیاسی قدرت تعیین‌کننده جهان است.

وی با اشاره به هژمونی ایران در دنیا و منطقه دامه داد: قدرت‌های بزرگ دنیا در یک طرف میز می‌نشینند و ایران از وزن و اقتداری برخوردار است که در برابر آنان قرار می‌گیرد، این اقتدار، وزن سیاسی و علمی کشور اقتضا می‌کند که ما یک قدرت اقتصادی بزرگ باشیم که هیچ تهدیدی نتواند بر این اقتصاد بالنده تاثیر معناداری را داشته باشد و ما ظرفیت این کار را داریم.

وی تصریح کرد: حلقه بنیاد واشنگتن یکی از ۵ حلقه اقتصادی است که کنگره و دولت آمریکا در چگونگی مبارزه با جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، آقای پاتریک یکی از اقتصاددانان این حلقه است، این فرد در دی ماه سال ۹۶ در سمیناری با عنوان "باز اجرای تحریم‌های ایران کجا، چگونه و چرا؟ " گفته است که اقتصاددانان ایران و مدیران بزرگ قدرت تصمیم‌های سخت ندارند؛ و دارای اقتصاد متنوع است این جمله او تا حدودی درست است، تصمیمات سخت را باید گرفت.

مام جمعه موقت تهران گفت: آن اقتصاددان آمریکایی می‌گوید دولت ایران بودجه احتیاطی خوبی برای حل مشکلات دارد صندوق توسعه ملی که با نگاه رهبر معظم انقلاب شکل گرفته است باعث این شده است، در ایران شاخص بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی خیلی بهتر از وضعیت این شاخص در آمریکا است، اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی ایران را با کشور‌های دیگر مقایسه کنیم وضعیت اقتصادی ایران برابر ایتالیا و اسپانیا است که اقتصاد‌های معمولی و طبیعی دنیا هستند.

وی  تصریح کرد: این فرد در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اقتصاد ایران می‌گوید که اگر این اقتصاد رابطه خود را با خام فروشی به حداقل کاهش دهد و رو به تولید دانش‌بنیان بیاورد، با یک انقلاب عظیم در عرصه اقتصاد روبه رو می‌شود و کشور به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل می‌شود؛ مسئله‌ای که نگاه رهبر انقلاب هم  به این مسئله مبتنی بر این افق بلند است و رونق تولید راهکار اجرایی این مسئله محسوب می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تولید و مصرف نیازمند نقشه راه است، گفت: باید مصرف و هزینه‌ها را به حداقل ممکن کاهش داد و این در سوره حضرت یوسف به زیبایی تبیین شده است و این به معنای مصرف مدیریت شده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به ویژگی‌های طبیعی ایران گفت: ایران سرشار از منایع طبیعی است، حدود ۳۷ میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی داریم، بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ معدن فعال در کشور حضور دارد جامعه مهندسین ایران بعد از آمریکا رتبه دوم جهان را دارد، در کنار ذخایر عظیم نفت و گاز وجود دارد.

وی ادامه داد: ایران دارای منابع طبیعی، ظرفیت‌های بسیار بالا برای گردشگری، خلق ثروت و بیش از ۲ هزار کیلومتر راه به آب‌های آزاد دارد، این یک کشور استثنایی است؛ یکی از مقامات ارشد نظامی آلمان می‌گوید که ایران در کره خاکی نقطه ژئوپولوتیک جهان است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه موانع پیشروی تولید را باید برداریم، تصریح کرد: سرمایه‌ها را باید به حوزه‌هایی هدایت کنیم که از بالاترین مزیت و ارزش‌های افزوده برخوردار است، ما برای تولید نیازمند نقشه راه هستیم همان‌طور که حضرت یوسف نقشه راه ارائه کرد باید راه را برای هدایت سرمایه‌ها به سمتی که بالاترین مزیت را دارد هموار کنیم.

امام جمعه موقت تهران با خطاب قراردادن کارآفرینان گفت: منابع خود را به سمت تولید واقعی هدایت کنیم، ارز حاصل از کالا‌هایی که صادر می‌شود باید در خدمت اقتصاد ملی قرار گیرد؛ منافع و مصالح شما در بازگشت و جریان درآمد‌های ارزی در بطن واقعی اقتصاد تعریف می‌شود، باید با فساد مبارزه قاطع و جدی داشت تا راه برای سرمایه‌گذاری صحیح هموار گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید نظام بانکی کشور با استقلال و نظارت بانک مرکزی  و برنامه‌ریزی برای هدایت منابع به سمت تولید در خدمت تولید قرار بگیرد.

نظرات